Preskočiť na obsah

Obec v kocke

Samosprávny kraj

Košický

Okres

Trebišov

Región

Medzibodrožie

Počet obyvateľov

215

Rozloha

615 ha

Prvá písomná zmienka

V roku 1298

Obec Černochov sa nachádza v Košickom samosprávnom kraji v okrese Trebišov. Vedie tu cesta druhej triedy odbočkou z cesty č. 79, ktorá prechádza z Trebišova cez Slovenské Nové Mesto do Čiernej nad Tisou. Cesta druhej triedy odbáča v obci Borša, vedie cez obec Bara do Černochova. Od okresného mesta Trebišov je obec vzdialená približne 30 km, od Košíc cca 85 km. Nadmorská výška v strede obce je 168 metrov, v katastri obce od 140 do 411 metrov.

Obec sa s ďalšími šiestimi dedinami nachádza v slovenskej oblasti unikátneho regiónu Tokaj. Leží v južnej časti Východoslovenskej nížiny na juhozápadnom úpätí Zemplínskych vrchov.

Súčasnosť obce

V súčasnosti sa nachádzajú v katastri obce vinice na ploche 11,2 hektárov. V okolitej prírode je príležitosť na zber lesných plodov a poľovanie na vysokú zver. Architektonickou dominantou v obci je klasicistický kostol reformovanej kresťanskej cirkvi z roku 1793 s  vežou z 19. storočia. V obci sa nachádza materská škola, knižnica a kultúrny dom. Za dedinou je približne desať podzemných tokajských pivníc.

Symboly obec (erb a vlajka) boli vysvätené v auguste 1998, kedy obec oslávila 700. výročie prvej písomnej zmienky ekumenickou bohoslužbou, kultúrnym programom folklórnych súborov a pouličnou veselicou.

Obec je súčasťou unikátnej cezhraničnej oblasti Tokaj. Zatiaľ, čo maďarská strana patrí do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, slovenská strana na tento zápis ešte len čaká.

V máji 2009 žilo v Černochove 215 obyvateľov. V súčasnosti sa nachádzajú v katastri obce vinice na ploche 11,2 hektárov. Z pamiatkovo chránených objektov tu stojí kalvínsky kostol z roku 1793. Za dedinou je približne desať podzemných tokajských pivníc.